Artykuły z kategorii: Odżywianie
Dieta odchudzająca nie pomaga? Spróbuj terapii
Kiedy patrzysz na słodycze trudno Ci odmówić sobie batona, wafelka czy rodzynek w czekoladzie? A jeśli już uda Ci się powstrzymać to myśl o łakociach cały czas zaprząta Ci głowę? Do tego kolejne centymetry w talii przybywają? Być może nie pomoże Ci już odchudzanie tylko terapia uzależnieniowa. Bo Twój problem to już nie zwykłe łakomstwo a poważny nałóg.
Dziwisz się? To może być prawda. Uzależnienie nie dotyczy tylko alkoholu, narkotyków czy pracy. W równie poważne kłopoty może wpędzić Cię miłość do słodyczy. Jeśli nie możesz jej przezwyciężyć to najlepszy znak, że musisz coś z tym zrobić. Wówczas nie ma innego wyjścia niż tylko udać się o pomoc do specjalisty.
Nadmierne spożywanie słodyczy, napady głodu węglowodanowego mają często głębsze podłoże niż tylko chęć zaspokojenia swojego podniebienia. Jedzenie czekolady przenosi człowieka w inny wymiar, wywołuje dobre emocje, do których chce się wracać. Odstresowuje i wywołuje natychmiastowy relaks. Dlatego uzależnieni od słodyczy zachowują się podobnie do uzależnionych od alkoholu czy innych używek. W kilku miejscach w domu, w pracy, w samochodzie, chowają słodycze, a w przypadku kryzysu emocjonalnego nic nie powstrzymuje ich przed pałaszowaniem zapasów. Kiedy akurat nie mają nic pod ręką odczuwają głód, tak jak inni uzależnieni – to naturalna reakcja w stanie abstynencji.
Dlatego zmiana diety, w przypadku oznak nałogu, jest bardzo trudna, sięga sfery psychicznej, a tej, bez dużego wysiłku nie da się “przemeblować”. Uzależnienie takie co prawda nie szkodzi zdrowiu, ani życiu (wyłączając skrajne przypadki), ale podporządkowuje życie stałej nieodpartej potrzebie. Im dłużej trwa, tym większy kłopot powoduje.
Jak schudnąć? Jedz często. Częściej niż myślałaś
Wielu dietetyków przekonuje, że chcąc schudnąć, wcale nie trzeba przechodzić na rygorystyczną dietę i skrupulatnie liczyć kalorie. Wystarczy regularnie sięgać po kolejne posiłki i bierny odpoczynek zamienić na wybraną aktywność fizyczną. Jak się odżywiać? Nie trzeba wykluczać żadnych składników, a po prostu zbilansować jadłospis tak, by dostarczał wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Read the rest of this entry »
Dieta zgodna z zegarem
Zaplanowanie sobie jadłospisu na cały dzień to gwarancja tego, że nie będziesz sięgać po niezdrowe przekąski i w biegu zaspokajać głodu. Pamiętaj, że regularne, rozsądne posiłki są zbawienne dla twojego metabolizmu. Jedząc mniej, ale częściej i o stałych parach nie narażasz układu trawiennego na duży wysiłek. Pozwalasz mu pracować efektywnie, a dzięki temu nie tyjesz. Read the rest of this entry »
Dieta bogata w cytrusy to dobra dieta
Cytrusy – pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty – na co dzień ich nie doceniamy i traktujemy je po macoszemu. Tymczasem, jedzone często, potrafią się nam odwdzięczyć korzystnie wpływając na zdrowie i na figurę. Read the rest of this entry »
Wiosenne oczyszczanie organizmu
To oczywiste, że dieta zimowa od diety wiosennej powinna się różnić. W zimne dni, powinniśmy dostarczać organizmowi posiłki wysokokaloryczne tak, aby motywować organizm do wytwarzania energii, która rozgrzewa ciało. Wiosną warto postawić na oczyszczanie organizmu. Read the rest of this entry »
Kwasy omega-3 nie pomagają schudnąć
Kwasy omega-3 nie przestają być na topie. Wszystko dlatego, że są zdrowe. Wpływają korzystnie na mózg, układ krążenia, działają przeciwnowotworowo. Ogrom ich zalet sprawił jednak, że zaczęliśmy je przeceniać i przypisywać im niemal magiczną moc. Read the rest of this entry »
Jak przyspieszyć metabolizm?
Ile razy już podejmowałaś próby zmierzenia się ze swoja wagą? Ile z nich zakończyło się sukcesem? Jeśli kolejne diety nie wpłynęły na skuteczne odchudzanie, nie załamuj rąk. Być może twoje problemy z wagą mają źródło w innym miejscu. Być może winien jest spowolniony metabolizm. Read the rest of this entry »
Zdrowe odżywianie wpływa na rozwój mózgu
Zdrowe odżywianie wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. To prawda znana nie od dziś. Okazuje się, że wpływa także na procesy myślowe. Pełnowartościowe posiłki usprawniają pracę mózgu i wpływają na wzrost IQ. Read the rest of this entry »
Błonnik wspomaga odchudzanie
Odchudzasz się? Masz kłopoty z układem krwionośnym? Chcesz uchronić się przed chorobami nowotworowymi? Możesz sobie pomóc wzbogacając swoją dietę w błonnik, który zapewni Ci skuteczną ochronę.
Błonnik to naturalne włókno pokarmowe, którego źródłem są przede wszystkim produkty wieloziarniste, rośliny strączkowe, warzywa i owoce. Błonnik nie jest trawiony w organizmie człowieka, dlatego skutecznie pozbywa się innych niestrawionych resztek zalegających w układzie pokarmowym. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zapewnia już 40 g błonnika dziennie.