Jak schudnąć? Jedz często. Częściej niż myślałaś

Wielu dietetyków przekonuje, że chcąc schudnąć, wcale nie trzeba przechodzić na rygorystyczną dietę i skrupulatnie liczyć kalorie. Wystarczy regularnie sięgać po kolejne posiłki i bierny odpoczynek zamienić na wybraną aktywność fizyczną. Jak się odżywiać? Nie trzeba wykluczać żadnych składników, a po prostu zbilansować jadłospis tak, by dostarczał wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Chcesz schudnąć? Jedz często

Do tej pory zalecaną liczbą posiłków w ciągu dnia było nie więcej niż 6. Uważano, że optymalnie należałoby jeść często, 5 razy dziennie w porównywalnych odstępach czasu, co kilka godzin. Pojawiły się jednak nowe badania, które inaczej definiują  słowo “często”. Dowodzą, że odchudzanie jest bardziej efektywne, kiedy spożywa się aż 9 posiłków w ciągu dnia. Oczywiście porcje nie mogą być zbyt obfite, a tylko takie, by nie dopuścić do pojawienia się uczucia głodu – dopuszczalną liczbę kalorii musisz więc rozdysponować na małe dawki. Powinnaś jeść tak często jak dziecko – w ten sposób zadbasz o zdrowie, figurę i dobre samopoczucie.

Takie wnioski to wynik badań naukowców pracujących w Imperial College w Londynie. Swój eksperyment naukowy przeprowadzili na grupie 2000 osób. Podzielili ją na dwa zespoły i ustalili dla nich osobne menu, z których każde składało się z posiłków obejmujących tę samą liczbą kalorii. Diety różniły się tylko częstotliwością podawania posiłków. Pierwsza otrzymywała je 9 razy dziennie, druga miała jest maksymalnie 6 razy w ciągu dnia.

Choć efekty zaskakują, to większe korzyści z takiego sposobu żywienia odnieśli członkowie grupy pierwszej. Nie tylko stracili na wadze, ale poprawili swoje parametry, jeśli chodzi o ciśnienie krwi czy cholesterol. Z uwagi na fakt, że nie dopuszczali do spadków energii poprawiło się także ich samopoczucie.

Zostaw komentarz