Wiosenne oczyszczanie organizmu

To oczywiste, że dieta zimowa od diety wiosennej powinna się różnić. W zimne dni, powinniśmy dostarczać organizmowi posiłki wysokokaloryczne tak, aby motywować organizm do wytwarzania energii, która rozgrzewa ciało. Wiosną warto postawić na oczyszczanie organizmu.

To nie przypadek, że zimą częściej przybieramy na wadze. Składa się na to wiele czynników. Rzadziej wychodzimy z domu, by przebywać na świeżym powietrzu, mamy mniejszą motywację do aktywności fizycznej. Kiedy za oknem mróz, marzymy tylko o tym, by usiąść wygodnie na fotelu, otulić się ciepłym kocem i odprężyć. Mniej ruchu, a także większa pokusa podjadania sprawiają, że licznik na wadze podnosi się. Nie można jednak panikować.

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Najlepszym czasem na przywrócenie sobie formy jest wiosna. Pierwsze słońce dodaje energii i motywuje do działania. Wpływają także na produkcję witaminy D. Ale ćwiczenia to nie wszystko. Ważna jest także odpowiednia dieta, skonstruowana z uwzględnieniem produktów sezonowych. Zamiast niezdrowych przekąsek warto sięgnąć wtedy po świeżą marchewkę lub sok owocowy. Co należy jeść, by odżyć po zimie? Przede wszystkim należy dostarczać sobie wartości odżywczych, które  znajdują się w świeżych, naturalnych produktach, a wyeliminować żywność przetworzoną.

  • Świeże owoce i warzywa – wiosna to prawdziwy raj dla popisów kulinarnych. Pojawiają się młode warzywa – kapusta, buraki, marchew, szczypiorek, pomidory. To prawdziwe bomby witaminowe, które skutecznie odżywią i odbudują organizm. Warto przyrządzać z nich aromatyczne zupy i lekkie sałatki.
  • Błonnik – znajduje się m.in. w produktach z pełnego ziarna, skórkach owoców – usuwa toksyny z organizmu, wpływa na poprawną pracę jelit, usprawnia metabolizm.
  • Jogurty i kefiry – zawierają żywe kultury bakterii, które wpływają na odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i wspomagają odporność organizmu.
  • Chude mięso i tłuste ryby – źródło białka i kwasów omega-3, najlepiej bez ciężkich sosów czy kalorycznych dodatków.

Po wysokokalorycznych posiłkach serwowanych zimą, lekkostrawna dieta będzie dla organizmu prawdziwym wybawieniem. Detoks w okresie przejściowym przygotuje ciało do lata, poprawi kondycję organizmu i usprawni metabolizm.

 

Zostaw komentarz