Dieta zgodna z zegarem

Zaplanowanie sobie jadłospisu na cały dzień to gwarancja tego, że nie będziesz sięgać po niezdrowe przekąski i w biegu zaspokajać głodu. Pamiętaj, że regularne, rozsądne posiłki są zbawienne dla twojego metabolizmu. Jedząc mniej, ale częściej i o stałych parach nie narażasz układu trawiennego na duży wysiłek. Pozwalasz mu pracować efektywnie, a dzięki temu nie tyjesz.

Śniadanie

Postaraj się więc, by Twoje codzienne menu było urozmaicone, a posiłki spożywane o tych samych godzinach w równomiernych odstępach czasu – najlepiej trzygodzinnych. Idąc takim harmonogramem będziesz zjadała 5 posiłków dziennie, czyli tyle, ile zalecają dietetycy. Jeśli zastosujesz się do zaleceń dotyczących spożywania poszczególnych grup pokarmowych – odniesiesz jeszcze lepsze efekty. Dietetycy są zgodni, że w zależności od pory dnia, powinniśmy spożywać albo węglowodany, albo białka. Te pierwsze, które dłużej się trawią, lepiej dostarczać organizmowi rano, gdy potrzebuje energii na cały dzień. Białka lepiej jeść wieczorem, ponieważ trawią się szybciej i nie są obciążeniem dla organizmu na noc.

Jak jeść, by nie przybierać na wadze?

  • 7.00 – śniadanie

energii doda Ci kanapka z pełno zbożowego chleba, płatki owsiane lub bułka żytnia z miodem, po posiłku możesz wypić czarną kawę – nigdy nie pij jej  pierwszej kolejności

  • 10.00 – drugie śniadanie

możesz zjeść jogurt z dodatkiem owoców, wypić koktajl owocowy, dużą szklankę soku warzywnego albo ziołową herbatkę

  • 13:00 – obiad

to czas na treściwy posiłek – najlepiej niech będzie to porcja chudego mięsa albo ryby z dużą ilością surówek, do tego szklanka soku owocowego lub wody niegazowanej

  • 16:00 – podwieczorek

o tej porze najlepiej jadać surowe warzywa, lekkie przekąski, np. kisiel albo budyń

  • 19:00 – kolacja

kolacja nie powinna być zbyt obfita ani tłusta, odpowiednia będzie sałatka warzywna, ale bez majonezu, lub pożywna kanapka.

 

Zostaw komentarz