Czy skuteczna dieta musi wykluczać węglowodany?

Wielu dietetyków i twórców kuracji odchudzających przekonuje, że dieta, by naprawdę działała, musi być wolna od węglowodanów. Czy cukry rzeczywiście są naszemu organizmowi niepotrzebne? Czy możemy sobie bez nich poradzić i nadal prawidłowo funkcjonować?

Czy skuteczna dieta musi wykluczać węglowodany

Dobre i złe węglowodany

Teorii jest naprawdę wiele. Wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzaj węglowodanów spożywamy. Dzielimy je na dwie grupy – cukry proste i złożone. Jedne są nam niezbędne, a drugie powinniśmy wykluczyć lub przynajmniej ograniczać. Dieta nie może być skuteczna bez węglowodanów złożonych. W jakich produktach się znajdują? Ich źródłem są kasze, brązowy ryż, pieczywo razowe, warzywa strączkowe – te produkty możemy jeść w umiarkowanych ilościach. Cukry złożone w żywności występują często w towarzystwie błonnika, który wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu trawiennego. Wystrzegać się jednak powinniśmy wszystkiego, co zawiera cukry proste. Najbardziej cukru stołowego, słodyczy, napojów słodzonych, miodu. Cukry proste zwierają też owoce, jednak w małych ilościach, co nie powinno wpływać niekorzystnie na wagę.

Po co nam węglowodany?

Cukry stanowią kluczową rolę przy wysiłku fizycznym. Są przekształcane na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Wytwarzana energia jest pożytkowana także na spalanie tkanki tłuszczowej. Cukry złożone są trawione dłużej, dłużej więc utrzymują uczucie sytości przez co głód nie jest tak szybko odczuwany. Muszą być więc dostarczane, ale w rozsądnych ilościach. Dostarczane w nadmiarze z pewnością przyczynią się do podniesienia masy ciała. Głównie dlatego, że szybko zamieniają się w tłuszczyk zalegający w strategicznych miejscach ciała – na biodrach, brzuchu i udach.

Odchudzanie bez węglowodanów złożonych nie ma więc sensu. Sprawne spalanie kalorii jest możliwe tylko przy udziale węglowodanów. Najlepsze efekty przynosi dieta zrównoważona, taka też powoduje najmniej skutków ubocznych.

One Response to “Czy skuteczna dieta musi wykluczać węglowodany?”

  • Moni:

    uważam, że nie wykluczać ale ograniczać. Jak to jest napisane powyżej, są dobre i złe węglowodany. Na chudzianka.pl/skuteczna-dieta-na-odchudzanie-kryteria-wyboru znalazłam ciekawy artykuł, który wprost wylicza, które diety są nieskuteczne. Warto poczytać.

Zostaw komentarz