Jak przyspieszyć metabolizm?
Ile razy już podejmowałaś próby zmierzenia się ze swoja wagą? Ile z nich zakończyło się sukcesem? Jeśli kolejne diety nie wpłynęły na skuteczne odchudzanie, nie załamuj rąk. Być może twoje problemy z wagą mają źródło w innym miejscu. Być może winien jest spowolniony metabolizm.
Przemiana materii w odchudzaniu
Metabolizm to zdolność przekształcania dostarczanych organizmowi wartości w energię ważną dla zachowania wszelkich funkcji życiowych. Przemiana materii następuje wskutek trawienia pokarmów oraz aktywności fizycznej. Choć kalorie spalane są w organizmie bez przerwy, nawet podczas biernego odpoczynku, tempo zachodzących procesów może być różne. Wpływ na nie ma waga, wzrost, równowaga hormonalna, wiek i płeć. Nie bez znaczenia jest też podłoże genetyczne. To wszystko warunkuje szybką bądź wolną przemianę materii. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć, jak stracić na wadze, prawdopodobnie należysz do osób, których trawienie nie jest szybkie jak błyskawica.
Jak przyspieszyć metabolizm?
Zmorą prawidłowego metabolizmu jest stosowanie na przemian wielu różnorodnych diet. Każda z nich rozregulowuje organizm, często w długim czasie dostarcza zbyt małą ilość kalorii – źle na metabolizm wpływają diety, które dostarczają organizmowi 1000 kcal i mniej. Zachwianie stabilizacji przemiany materii ma przykre konsekwencje w dłuższej perspektywie. Wolna przemiana materii sprzyja tyciu. Co zatem możesz zrobić, by wspomóc swój metabolizm? Kluczem do sukcesu jest zmiana sposobu odżywiania. Przede wszystkim musi on unikać chaosu żywieniowego. Najważniejsze to jeść o stałych porach. Ustalenie konkretnych godzin posiłków nauczy organizm systematyczności. Lepiej jest zatem jeść więcej i częściej, niż ograniczać się do np. dwóch dużych posiłków. Dzięki dostarczaniu pożywienia np. co 2-3 godziny, ale w skromnych ilościach, organizm jest permanentnie stymulowany do wykonywania pożądanej pracy.
Co jeść, by usprawnić trawienie?
Częste jedzenie mobilizuje organizm do szybszego spalania kalorii. Nie liczy się jednak tylko metoda odżywiania, ale także to, co znajduje się na talerzu. Jeśli z głową skomponujesz swoje menu i sięgniesz po produkty wpływające na przyspieszenie przemiany materii, będziesz bliższa sukcesu. Ważne też byś skupiła swoją uwagę na żywności nieprzetworzonej. Metabolizm przyspieszają:
- ostre przyprawy – dodawane regularnie do potraw pobudzają organizm i podnoszą tempo metabolizmu, doskonale sprawdzają się: pieprz, ostra papryka, chili, a także zioła;
- kofeina – dlatego w wielu dietach zielona herbata czy kawa są dozwolone, powinny one być jednak bez cukru i bez śmietanki;
- białko – menu uzupełnione w produkty wysokobiałkowe, tj. chude mięso wołowe lub drobiowe, nabiał i jaja, jest wyjątkowo korzystne dla przemiany materii, to dlatego, że organizm zużywa więcej energii do przetworzenia białka.
Musisz jednak pamiętać, że żadne wysiłki nie przyniosą rezultatu, bez zadbania o ruch. Intensywne i regularne ćwiczenia aktywizują organizm do spalania kalorii nawet na długo po zakończeniu treningu. Konieczna jest też zmiana trybu życia. Rzucenie palenia, wysypianie się i unikanie stresu. Niekorzystny wpływ na metabolizm mają też niektóre leki i suplementy diety – zanim więc po nie sięgniesz, upewnij się, że będę dla ciebie bezpieczne.
Artykuł powstał we współpracy z Jak podnieść wartość mieszkania.
jeszcze można było by tu dodać info. aby ograniczyć spożywanie słodyczy i alkoholu bo one maj bardzo niekorzystny wpływ na nasz metabolizm
a ja mam takie pytanie … bo w sumie od kiedy tylko pamiętam odchudzam się i tyje w kółko ale tak konkretnie wziełam się za odchudzanie 3 lata temu kiedy to bardzo ograniczyłam jedzenie… 2 pierwsze diety były bardzo nie mądre i w rezultacie kilogramy do mnie wróciły … zaś teraz podeszłam do tematu diety rozsądniej chodź dziennie przyjmuje nie więcej niż 600kcal i metabolizm mam spowolniony do tego stopnia że pomimo ćwiczeń chudnę bardzo wolno… i chciała bym się dowiedzieć czy gdy już dojdę do wymarzonej wagi to jest szansa żebym mogła spożywać po wyjściu z diety ok 1200kcal dziennie i nie przytyć znowu… czy po 3 latach masakrowania swojego metabolizmu on już się nie pozbiera i od wszystkiego będę tyła???
bardzo mnie to ciekawi gdyż planuje zakończyć dietę za parę miesięcy i myślę że jak bym się postaram to udało by mi się wolno wyjść z diety bez przytycia ale czy mój metabolizm będzie potrafił zacząć pracować jak wcześniej
za rok czy dwa planuje mieć dziecko i przecież jak przy takim metabolizmie jak mam teraz jadła bym “normalnie” to z 55kg przytyła bym do 90 dobiła a właśnie tego chcę uniknąć… i dlatego szybciej muszę o tym pomyśleć
Metabolizm wraz z wiekiem spada, dlatego należy odpowiedniego zadbać o to, żeby był on zawsze na wysokim poziomie. 😉 Dziękuje za wartościowe porady, które od zaraz wprowadzam do swojej diety. Od siebie dodam jeszcze, że dobrym sposobem jest szklanka wody z cytryną wypita nad czczo.
Ja aby przyśpieszyć metabolizm zażywam suplement diety 2be slim, działa rewelacyjnie.