Dieta DASH

Dieta DASH to najlepsza dieta na świecie. Tak przynajmniej wynika z corocznego rankingu, jaki przygotowała U.S. News. W opracowaniu Top Listy diet pomogli diabetolodzy i specjaliści żywienia, którzy już drugi rok z rzędu dietę DASH określili najlepszym planem żywieniowym.

Dieta DASH to nie jest zwykła dieta odchudzająca. Oczywiście obniża i stabilizuje wagę ciała, ale przede wszystkim korzystnie działa na osoby cierpiące na choroby serca i nadciśnienie. Skutecznie obniża ciśnienie krwi, do tego utrzymuje masę ciała na tym samym poziomie w dłuższej perspektywie. Jest łatwa w stosowaniu, nie wymaga głodzenia się, ani większych wyrzeczeń – jedyne, czego należy wystrzegać się podczas kuracji to zbyt duże ilości soli i mocnej kawy. Dieta odpowiada ok. 2000 kcal dziennie, które dostarczane są organizmowi w 5-6 posiłkach. Jest bezpieczna dla zdrowia, bo bogata w różnorodne składniki odżywcze. Jest więc raczej sposobem na zdrowe odżywianie niż walkę z nadmiarem kilogramów.

Dieta DASH

Dieta DASH dzieli produkty spożywcze na osiem grup. Każdej z nich przypisuje odpowiednią ilość porcji, do spożycia w ciągu dnia. To w jakich połączeniach produkty będą występowały w posiłkach, nie ma znaczenia.

  1. Przetwory zbożowe – należy spożywać 5-6 razy dziennie.
  2. Warzywa – w dziennym menu powinny znaleźć się 4 lub 5 razy.
  3. Owoce – podobnie jak warzywa, należy sięgać po nie 4-5 razy w ciągu dnia.
  4. Chudy nabiał – każdego dnia należy zjeść 2-3 porcje.
  5. Tłuszcze roślinne – składnik 2-3 posiłków w ciągu dnia.
  6. Miód, gorzka czekolada – w niewielkich porcjach 3-4 razy w tygodniu.
  7. Chude mięso i ryby – optymalne jest spożycie 2 porcji po ok. 100 g w ciągu dnia.
  8. Orzechy, nasiona i rośliny strączkowe – należy dostarczać organizmowi w 2-3 porcjach na tydzień.

Bazując na tych produktach w odpowiednio przygotowanych porcjach należy starannie układać sobie tygodniowy jadłospis, tak by nie pominąć żadnego składnika. Jeśli jest szansa na zmniejszenie ciśnienia w sposób niefarmakologiczny, to dieta DASH jest idealnym sposobem.

One Response to “Dieta DASH”

Zostaw komentarz