Dieta Cambridge

Dieta Cambridge to jedna z popularniejszych diet, jaka opanowała świat w ostatnich latach i co ważne jest ona zgodna z wytycznymi dotyczącymi żywienia, jakie obowiązują w krajach Unii Europejskiej. W Stanach Zjednoczonych trochę ją zmodyfikowano.

Opracowano ją w latach siedemdziesiątych na Uniwersytecie Cambridge stąd jej nazwa, a najważniejsze jej założenie to ograniczenie spożywanych kalorii w ciągu dnia. Jest to bardzo restrykcyjna dieta, w czasie jej trwania osoba ją stosująca może spożywać od 415 do 1500 kalorii, czyli ilości, które nie są w stanie zaspokoić głodu. To, co odróżnia ją od innych diet to to, że stosuje się w niej grupę kilkudziesięciu gotowych produktów takich jak batoniki, zupki i napoje zamiast normalnego jedzenia.

Dieta Cambridge

Tak restrykcyjną dietę powinny jednak zacząć stosować osoby bardzo otyłe, którym nie udało się schudnąć poprzez stosowanie innych diet opartych na racjonalnym żywieniu i ograniczeniu kalorii do 1500 dziennie. Mimo że te gotowe produkty mają bardzo małą zawartość kaloryczną, to są one bogate we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, które są odpowiednio zbilansowane.

Są to posiłki wysokobiałkowe z dużą zawartością błonnika, a także z potrzebnymi węglowodanami i tłuszczami. Po drugie ilość i wielkość tych posiłków opracowywana jest pod względem wieku, wzrostu i wagi. Twórcy gwarantują chudnięcie na poziomie 2, 5 kilogramów dziennie, a cała dieta podzielona jest na etapy, które zależą od ilości pochłanianych kalorii.

  1. Pierwsza faza ogranicza się do 600 kalorii i ma na celu redukcję masy ciała.
  2. Druga faza pozwala na dodanie do pierwszej kolejnych 200 kalorii i także pozwala chudnąć, ale jej głównym zadaniem jest ustabilizować wagę.
  3. Trzecia faza to 1000 kalorii i ponowne chudnięcie.
  4. Czwarta faza – 1200 kalorii i stabilizacja.
  5. Piąta faza ogranicza się do 1500 kalorii i także ma na celu stabilizację.
  6. Ostatnia faza to min. 1500 kalorii, które utrzymają otrzymaną wagę ciała.

Zalecana jest też aktywność fizyczna jednak przy tak małej ilości kalorii trzeba zachować zdrowy rozsądek w ćwiczeniach. Dieta jest zalecana, jako ostatnia deska ratunku, jednak jej łatwość prowadzenia powoduje, że stosują ją ludzie niemający ochoty na gotowanie sobie zdrowych i dietetycznych potraw. Tu wystarczy zalać proszek ciepłą wodą i liczyć kalorie, by uzyskać efekty. Pamiętać trzeba, żeby z nią nie przesadzić. Niewątpliwą zaletą oprócz oczywiście chudnięcia jest zmniejszenie żołądka i nauczenie się regularnego jedzenia, nawet po jej zakończeniu. Jeśli będziemy dalej liczyć kalorie i jeść o stałych porach waga powinna się nie zmienić, ale jeśli pozwolimy sobie na więcej niż podczas jej stosowania to skutki okażą się okrutne.

Efekt jo-jo po jej odstawieniu to bardzo częsta sytuacja, a do tego szybkie chudnięcie i tycie to murowane rozstępy i cellulit. Koszt tej diety nie należy do najmniejszych, pudełko z zestawem 20 zup to jakieś 150 złotych, a do tego napoje i batoniki w podobnej cenie.

One Response to “Dieta Cambridge”

  • Ola:

    Trzeba przyznać, że dieta jest skuteczna. Osobiście na niej nie byłam ale moja siostra tak. I zgubiła na prawdę sporo kilogramów. Nie do poznania kobieta.

Zostaw komentarz