Dieta Atkinsa

Dieta dr. Atkinsa kieruje się naczelną zasadą – jej założeniem jest wyłączenie z jadłospisu cukrów złożonych i prostych, a spożywanie dużej ilości tłuszczy i białek, nie wolno też łączyć węglowodanów z tłuszczami i białkami, bo to właśnie jego zdaniem jest powodem tycia.

W tej diecie ważne jest właśnie spożywanie tłuszczy, bo są one bardzo ważne przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Oczywiście jak to bywa w przypadku diet, które opierają się na jedzeniu jednego, a ograniczaniu drugiego, może ona mieć opłakane skutki dla zdrowia. Jeśli będziemy spożywać tyle białka i tłuszczy przez długi czas, to można sobie uszkodzić nerki, dorobić się nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu, a po drugie – menu w tej diecie posiada niewielkie ilości sodu odpowiadającego za nawadnianie organizmu, (dlatego się tak szybko chudnie, bo człowiek bardzo się przy jej trwaniu odwadnia), kolejny jej minus to zakwaszenie organizmu.

Dieta Atkinsa

Sama dieta ma cztery etapy, pierwsza wprowadzająca drastycznie ogranicza węglowodany, a w kolejnych fazach te węglowodany są troszkę zwiększane. Złota zasada to niełączenie mięsa i ryb z węglowodanami, trzeba jeść pięć, sześć razy dziennie. Wykluczamy cukier, mąkę, mleko, ryż i unikamy żywności wysoko przetworzonej.

  1. W pierwszej fazie śniadanie może składać się z jajecznicy z wędliną lub kiełbasą, drugie śniadanie z wywaru z kurczaka, obiad to np. pieczona ryba z surówką, podwieczorek powinien składać się z wędlin lub kiełbas, a na kolację czerwone mięso z grilla lub pulpety w sosie pomidorowym.
  2. Druga faza: na śniadanie parówki, drugie śniadanie może składać się z sałatki z dodatkiem piersi indyczej, na obiad można zjeść hamburgera z jakimś warzywem, a na podwieczorek wysokobiałkowy baton lub koktajl.
  3. Trzecia faza pozwala dodać do posiłków kolejnych 1o gramów węglowodanów, a czwarta faza ma na celu utrwalenie nowych nawyków żywieniowych. Pić można głównie ziołowe herbaty i wodę mineralną. Dieta ta pozwala chudnąć nawet pięć kilogramów tygodniowo.

Artykuł powstał we współpracy z Klimatyzacja w mieszkaniu.

Zostaw komentarz