Zdrowe odżywianie wpływa na rozwój mózgu
Zdrowe odżywianie wpływa na prawidłowy rozwój organizmu. To prawda znana nie od dziś. Okazuje się, że wpływa także na procesy myślowe. Pełnowartościowe posiłki usprawniają pracę mózgu i wpływają na wzrost IQ.
Dotychczas powszechny był tylko pogląd, że dieta bogata w minerały i witaminy wzmacnia fizyczną stronę organizmu. Usprawnia pracę organów, wzmacnia kości, poprawia wzrok, dodaje energii, itd. Z głową wyselekcjonowane jedzenie zapobiega chorobom, wzmacnia system odpornościowy. Teraz naukowcy udowodnili, że zdrowe odżywianie się może zwiększać iloraz inteligencji. Szczególnie istotne jest to w początkowym stadium rozwoju, dotyczy dzieci, które zaczynają poznawać świat. W najmłodszym wieku mózg przecież rozwija się najszybciej, pojawia się najwięcej komórek nerwowych, najmniejszy błąd żywnościowy może mieć więc bardzo poważne konsekwencje w późniejszym życiu dziecka.
Fast Food vs. IQ
Teza, jaką postawili uczeni uniwersyteccy z Bristolu, jest dramatyczna. Oznacza, że ludzie nie tylko tyją, ale także, jednocześnie, stają się głupsi. To istotny sygnał dla społeczeństw, których znaczny odsetek ma problemy z wagą wynikające ze zbyt lekkomyślnego podejścia do kwestii żywienia. Postępująca choroba cywilizacyjna, jaką jest otyłość, dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci i to właśnie w ich organizmach sieje największe spustoszenie. Produkty wysokoprzetworzone – chipsy, batoniki, hamburgery i inne dania z fast foodów, są stałym elementem jadłospisu dzieci, nawet już ok. 3 roku życia. Karmienie najmłodszych żywnością pozbawioną wartości odżywczych sprawia, że na późniejszym etapie rozwoju nie mogą one umysłowo konkurować ze swoimi rówieśnikami, których stałym elementem diety są warzywa i owoce. Ich sprawność intelektualna jest niższa, procesy myślowe zachodzą wolniej.
Przewaga zdrowej żywności
Wnioski naukowców nie są przypadkowe. Zostały wyciągnięte po badaniach, jakimi zostało objęte 4 tys. dzieci – karmione prawidłowo i nieprawidłowo. Początkowo naukowcy przeprowadzili ankietę wśród rodziców na temat żywienia dzieci w wieku 3 i 4 lat oraz 7 i 8 lat. Później wszystkie dzieci, kiedy skończyły 8,5 roku, poddano testom na inteligencję. Okazało się, że te maluchy, które przez lata dzieciństwa były karmione niezdrowym jedzeniem, wypadły najsłabiej. Ich iloraz inteligencji różnił się o kilka punktów od pozostałych. Taki wynik nie dziwi, kiedy uświadomimy sobie, że tłuszcze trans, które w dużej ilości znajdują się w niezdrowych przekąskach, wpływają także na postęp demencji.
Prawidłowa dieta dziecka
Jak zatem zadbać o najwyższą sprawność psychiczną dziecka? Przede wszystkim wykluczyć z jego menu tłuszcze trans i cukry proste, chyli chrupki, chipsy, słodycze, napoje gazowane. W ich miejsce powinny wejść warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, woda niegazowana, soki owocowe i warzywne. Dobre przyzwyczajenia należy kształtować w dziecku od samego początku. Należy oswajać je z różnorodnymi smakami. Największym błędem, jaki rodzice popełniają karmiąc dzieci jest to, że ograniczają się do ubogiego jadłospisu. Z wiekiem dzieci nabierają niechęci do próbowania nowości, zaufanie mają tylko do tego, co znają. Tym samym ich organizm jest pozbawiony wachlarza koniecznych dla prawidłowego rozwoju środków odżywczych. Konsekwencje zazwyczaj uaktywniają się po kilku latach, kiedy na szybką reakcję jest za późno