Dieta wysokobiałkowa – opis i efekty diety
Dieta wysokobiałkowa nadaje się nie tylko dla sportowców chcących spalić tkankę tłuszczową i pracować nad budową mięśni. Jest ona również dobrym sposobem na wyrzeźbienie swojej sylwetki przez utratę zbędnych kilogramów umożliwiającym zdrowe i skuteczne odchudzanie.
Mimo że białko jest materiałem budulcowym, dieta wysokobiałkowa nie powoduje tycia, ponieważ jest ona uboga w materiał energetyczny, jakim są węglowodany oraz tłuszcze. Nadmiar białka wykorzystywany jest jako źródło energii spalając przy tym tłuszcz.
Dieta wysokobiałkowa zalecana jest w następujących sytuacjach bądź dolegliwościach:
- zrzucenie zbędnych kilogramów,
- cukrzyca,
- niewydolność krążenia,
- wyniszczenie organizmu,
- nadczynność tarczycy,
- choroby związane z długotrwałą gorączką.
Zasady odżywiania
Jak już wcześniej wspomniano, za tycie odpowiedzialne są węglowodany i tłuszcze, dlatego też stosując dietę wysokobiałkową należy ograniczyć ich ilość do minimum. W diecie tej należy się skupić na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości białka pamiętając o tym, że na 1 kg masy ciała przypada ok. 2-2,5 g białka. Zapotrzebowanie na białko jest jednak zależne od danej osoby oraz jej aktywności, ponieważ np. w przypadku choroby służy ono również do odbudowy komórek.
W przestrzeganiu zasad diety pomoże Ci korzystanie z tabeli kalorycznej, dzięki czemu możliwe będzie określenie dokładnego zapotrzebowania organizmu w białko. Najwięcej białka zwierzęcego zawierają produkty mięsne, dlatego też dieta ta nie wymaga wielu wyrzeczeń od osób, które lubią tego typu potrawy. We wszystkich spożywanych w ciągu dnia potrawach białko powinno stanowić ok. 10-15%, a więc dla przeciętnego dorosłego człowieka jego ilość waha się w granicach 100-120 g na dobę.
Aby schudnąć można spokojnie spożywać nawet 4 dania dziennie:
- na śniadanie wysokobiałkowe produkty z dodatkiem ciemnego pieczywa;
- na drugie śniadanie warzywa;
- na obiad najlepiej produkty mięsne, ryby i jaja;
- na kolację warzywa i nabiał.
Źródłem białek są m.in.:
- jaja;
- mleko;
- mięso i jego przetwory, np. kurczak, indyk, wołowina i cielęcina;
- ryby, np. tuńczyk, łosoś i makrela;
- żółty ser;
- rośliny strączkowe;
- chudy twaróg.
Osobom decydującym się na stosowanie diety wysokobiałkowej zaleca się również:
- unikanie smażenia potraw w oleju;
- unikanie potraw wysokokalorycznych;
- zminimalizowanie ilości tłuszczów i węglowodanów.
Jeśli nie masz pomysłu na danie spełniające wymogi diety wysokobiałkowej, przeszukaj restauracje i wybierz się do takiej, która zapewni Ci odpowiednie menu.
Efekty diety
Każdy organizm ma inne potrzeby, dlatego też ciężko jest określić ile kg można stracić dzięki tej diecie. Najczęściej jednak w ciągu pierwszego miesiąca widoczne są pierwsze efekty w formie zgubienia nawet 5 kg.
Osoby stosujące dietę wysokobiałkową wypowiadają się na jej temat dość pozytywnie. Niestety pojawiają się także opinie na temat tego, że ze względu na utratę wody w organizmie, po zakończeniu diety może się pojawić efekt jojo. Ma to wynikać z faktu, iż do poprawnego funkcjonowania organizm potrzebuje odpowiedniej ilości wody, których w momencie stosowania diety było stanowczo za mało.
Kolejnym zastrzeżeniem jest fakt, iż często produkty mięsne i przetwory mleczne zawierają duże ilości szkodliwego cholesterolu. Dieta wysokobiałkowa może się również przyczynić do niedoboru wapnia w organizmie, dlatego też jeszcze przed rozpoczęciem stosowania omawianej diety należy się jak najdokładniej zapoznać z jej opisem i wymogami.
Mam nadzieje że schudne.
Nie do końca to jest chyba zdrowa dieta, w każdym razie nie dla każdego…Ja swoją dietkę zamawiam na oryginalne przepisy.pl i codziennie dostaję zdrowe posiłki na cały dzień. Dieta zbilansowana i pełnowartościowa do tego ruch i efekt murowany
Dieta jest zdrowa na pewno dla osób z nadwagą jak i otyłych. W książce “dieta dukana” było napisane żeby zacząć dietę od jedzenia samych produktów wysoko białkowych przez kilka dni, ale z własnego doświadczenia wiem że przez te kilka dni człowiek nie ma energii , dlatego ja polecam jeść te produkty z warzywami takimi jak: pomidory, ogórki, brokuły, rzodkiewki, kalafior, cukinia, szpinak, kalarepa, cebula, biała i czerwona kapusta, fasolka szparagowa, dynia, papryka, pieczarki, por, sałata, seler, szparagi. Te produkty są dozwolone. Z wysoko białkowych polecam na przekąskę paluszki krabowe. Dieta ta jest bardzo skuteczna ale też monotonna dlatego trzeba do niej podejść z 100% zaangażowaniem i z małym jak na początek limitem odchudzania. Radze żeby nie myśleć że muszę schudnąć 15 kilo albo rezygnuje, lepiej jest założyć że na początek schudnę 2 kg. Stopniowo małymi kroczkami przeć do przodu.
Mi tam dietetyk polecił wysokobialkowa na przytycie XD musze przybrać conajmniej 6 kilo po anoreksji :/